قراضه های سبک بار

امروز می خواهیم شما را بیشتر با قراضه های سبک بار آشنا کنیم. بشر در طول زندگی خود حجم زیادی از انواع زباله را تولید می‌کند که بخشی از آن‌ را زباله‌ها یا قراضه‌های فلزی تشکیل می‌دهند. قراضه های سبک بار به انواع متفاوتی دسته بندی می شوند انواع آهن قراضه.

دور ریختنی‌هایی که به ضایعات فلزی نیز معروف هستند، از لحاظ قابلیت بازیافت مورد اهمیت بوده و بدین منظور توسط مراکز خاصی مانند مراکز جمع آوری ضایعات آهن، جمع آوری و جداسازی می‌شوند. اگر می خواهید بیشتر با قراضه های سبک بار آشنا شوید، تا انتهای متن با ما همراه باشید.

ضایعات آهن چگونه حاصل می شوند؟

برای دسته بندی ضایعات فلزی اطلاعات خاصی در رابطه با ویژگی‌های قطعات و کاربردهای هر دسته داشته باشیم و با توجه به آن‌ها، قطعات فرسوده دریافتی را در دسته‌های مختلف مانند ضایعات سبک و سنگین، ضایعات درجه یک، ضایعات درجه دو و… قرار دهیم. در این مقاله شما را با یکی دیگر از دسته‌های ضایعات آهن به نام ضایعات سبک آهن و انواع آن آشنا خواهیم کرد.

قبل از این که بخواهیم ضایعات سبک را معرفی کنیم، باید گفت قراضه‌های آهنی به شیوه‌های مختلفی تولید می‌شوند. برخی از آن‌ها از وسایل فرسوده‌ی مورد استفاده توسط مردم مانند میزها، کمدها، بشکه‌ها، اتومبیل فرسوده و مانند آن حاصل می‌شوند.

تقسیم بندی قراضه های سبک بار

 

تقسیم بندی قراضه های سبک بار

تقسیم بندی قراضه های سبک بار

بعضی دیگر از زباله‌های فلزی غیر قابل استفاده از تخریب ساختمان‌ها بدست می‌آیند که شامل تیرآهن‌ها، درب‌های فلزی، میلگرد، قوطی، چهارچوب درها و سایر اجزای ساختمانی که اصطلاحا به آن‌ها ضایعات ویژه یا سوپر ویژه نیز گفته می‌شود، هستند. تقسیم بندی قراضه های سبک بار بسیار آسان است فرآیند بازیافت ضایعات آهن.

دسته‌ای از قراضه‌های فلزی نیز توسط صنایع و کارخانجات تولید و پردازش فلزات یا ساخت لوازمی که در قسمتی از آنها فلز به کار رفته، تولید میشود. بدین صورت که تراشه‌هایی حاصل از برش به وجود می‌آید که برای تولید کننده مورد نظر قابل استفاده نیست.

هم چنین ممکن است برخی قطعات تولید شده از لحاظ کیفیت، ساختار، یا شکل و ابعاد متناسب با استاندارد مورد نظر برای قطعه فلز محصول کارخانه را نداشته باشد. بنابراین به عنوان نمونه‌ای از ضایعات آهن به مراکز مربوط معرفی می‌شود.

دسته بندی ضایعات آهن

قراضه هایی که به هر شیوه ایجاد می شوند، توسط مراکز مخصوص جمع آوری و خرید و فروش ضایعات فلزی خریداری و انبار می‌گردند. سپس، بعد از جدا سازی و قرار گرفتن در دسته های خاص، به صنایع ذوب و فراوری مجدد فلزات تحویل داده می شود. بنابراین نکته‌ی کلیدی در کار ضایعات، چگونگی درجه بندی ضایعات فلزی مانند ضایعات آهن است که بیشترین قطعات فلزی را شامل می‌شود.

جداسازی زباله ها

 

جداسازی زباله ها

جداسازی زباله ها

تقسیم بندی قراضه‌ها که اصطلاحا جدا سازی ضایعات نامیده می‌شود، نیازمند دانش دسته بندی ضایعات بر حسب کاربردها و ویژگی‌های قطعات فلزی است.  می‌توان ادعا نمود که بیشترین حجم قراضه‌ها را ضایعات آهن تشکیل می‌دهند. بنابراین تقسیم بندی آن‌ها اهمیت خاصی پیدا کرده است.

قطعات فرسوده‌ی آهنی را با مقیاس‌های متفاوتی می‌توان درجه بندی و تفکیک نمود. در مقالات قبلی از ضایعات آهن درجه یک و ضایعات آهن درجه دو گفتیم که بر اساس درجه بندی این قراضه‌ها بر حسب آهن موجود در آن‌ها بوده است. نوعی دیگر از دسته بندی نیز وجود دارد که بر مبنای چگالی یا وزن مخصوص قطعات صورت می‌گیرد. قراضه های سبک بار همه جا هستند.

ضایعات سبک آهن

دسته ویژگی‌ها و قیمت خاصی در نظر گرفته می‌شود و خرید و فروش همه‌ی آن‌ها با هم، منطقی نیست. ما در مقاله‌های قبلی به معرفی ضایعات سنگین بار آهن پرداختیم و اکنون در این مقاله شرحی مختصر از ضایعات سبک بار برایتان آورده‌ایم خرید ضایعات خانگی.

در سیستم جدا سازی ضایعات بر حسب وزن مخصوص ظاهری، قطعات را به سه دسته‌ی قراضه‌ها یا ضایعات سبک بار، متوسط بار و سنگین بار تقسیم می‌کنند. تفکیک این قراضه‌ها در مراحل بعدی بازیافت و یا خرید و فروش آن‌ها بسیار مفید خواهد بود.

زیرا برای هرضایعات سبک بار آهن، اصطلاحا به آن دسته از قراضه‌های غیر قابل استفاده گفته می‌شود که کمترین وزن مخصوص ظاهری را دارا هستند. به عبارت دقیق‌تر، وزن مخصوص ظاهری برای این قطعات، بین ۰٫۵ تا ۰٫۸ تن بر متر مکعب خواهد بود. رقمی که به میزان قابل توجهی کمتر از ضایعات متوسط و سنگین بار است.

سخن پایانی

 

سخن پایانی

سخن پایانی

در این متن سعی کردیم شما را با قراضه های سبک بار آشنا کنیم. ضایعات سبک بار آهنی، همانطور که از نام آن‌ها بر می‌آید، در یک وزن معین حجم بسیار زیادی دارند. زیرا هر واحد از این ضایعات نسبت به دیگر انواع قراضه‌ها سبک تر است.  می توان گفت که دانسیته‌ی این دسته از قطعات فرسوده، کمتر از ۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب خواهد بود ضایعات غیرفلزی.

بدیهی است که قیمت این دسته از قراضه‌ها با توجه به چگالی کمتر، همواره کمتر از سایر دسته‌ها بوده است. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با قراضه های سبک بار آشنا کنیم.

 

b2n

rizy

bit.ly